مزایای نگهداری کالا در کانتینر

با مزایای نگهداری کالا در کانتینر آشنا شوید

 • حمل و نقل دریایی یکی از محبوب ترین روش‌های انتقال کالا از یک نقطه به نقطه دیگر است که به دلیل هزینه پایین و حفظ امنیت کالا، روزانه چندین میلیون تن بار در سراسر جهان و با استفاده از این روش، جابجا می‌شود. در این نوع از حمل کالا، از روش‌های متفاوتی برای نگهداری کالا تا رسیدن به مقصد مورد نظر استفاده می‌شود که در بین این روش، مزایای نگهداری کالا در کانتینر در مقایسه با روش‌های دیگر بیشتر است و بسیاری از بازرگانان ترجیح می‌دهند که محموله‌های خود را از این طریق به مقصد مورد نظر انتقال دهند. در این مطلب ازمقالات بنیان کانکس، علاوه‌بر آشنایی با فواید نگهداری کالا در کانتینر، در رابطه با اهمیت حمل بار از طریق کانتینر نیز، مطالب مفیدی را ارائه خواهیم کرد.

  اهمیت حمل بار از طریق کانتینر

  مزایای نگهداری کالا در کانتینر

  کانتینرها یکی از کارآمدترین ابزارها برای نگهداری و حمل کالا در بنادر و در هنگام استفاده از حمل و نقل دریایی برای انتقال محموله‌های مختلف در بین دو نقطه هستند. تا پیش از به کارگیری این وسایل مفید، بازرگانانی که برای حمل کالاهای خود از کشتی استفاده می‌کردند، با مشکلات متعددی مانند:

  •      وارد شدن آسیب‌های مختلف به محموله
  •      مشکلات به کارگیری تعداد بالایی از نیروی انسانی برای تخلیه و بارگیری کالا
  •      افزایش زمان حمل کالا از مبدا به مقصد
  •      امنیت پایین کالا و افزایش احتمال سرقت
  •      محدودیت زمان نگهداری کالا در کشتی و عدم تخصیص مکان مناسبی برای تخلیه آن و بارگیری در زمان مناسب
  •      افزایش زمان مورد نیاز برای تخلیه کالا به دلیل کمبود نیروی انسانی
  •      ایجاد آسیب‌های متعدد به کالا در اثر شرایط آب و هوایی مانند باران، گرمای هوا و…

  روبرو می‌شدند. از این رو، با رواج استفاده از کانتینرها و مزایای نگهداری کالا در کانتینر در مقایسه با رهاسازی آن در شرایط غیر ایمن، این ابزارها به یکی از کارآمدترین و جدا نشدنی ترین بخش‌های حمل و نقل دریایی تبدیل شدند.

  مزایای نگهداری کالا در کانتینر

  نگهداری کالا در کانتینر

  کانتینرها یکی از مفیدترین ابزارهایی هستند که امروزه در بنادر مختلف و برای حمل و نگهداری کالاهای غیر فله مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از این ابزار، حمل بسیاری از محموله‌ها از جمله قطعات فوق العاده سنگین و صنعتی که در حالت عادی، جابجایی آن‌ها دارای ریسک زیادی است، به راحتی امکان پذیر است. مزایای نگهداری کالا در کانتینر و استفاده از این ابزار برای حمل کالا عبارتند از:

  •      استحکام بالای بدنه و کاهش احتمال آسیب دیدگی محموله حتی در صورت وارد شدن ضربات سنگین به بدنه کانتینر
  •      فضای جادار و مناسب برای نگهداری و حمل کالاهای حجیم
  •      امکان بارگیری چند نوع کالای مختلف به صورت همزمان در این وسیله
  •      افزایش سرعت بارگیری و تخلیه از کشتی
  •      کاهش زمان ارسال بار از مبدا به مقصد
  •      امکان نگهداری طولانی مدت کالا در محل‌های تعیین شده در بنادر
  •      کاهش هزینه نهایی تخلیه و بارگیری کالا به دلیل عدم نیاز به نیروی انسانی برای جابجایی کانتینر
  •      امنیت بالای محموله داخل کانتینر به دلیل امکان پلمپ این وسیله
  •      امکان بیمه شدن کانتینر و محموله داخل آن

  فواید نگهداری کالا در کانتینر

  محموله‌های موجود در بنادر مختلف، در دو دسته کالاهای فله و غیر فله قرار می‌گیرند. کالاهای فله شامل تمامی کالاهایی هستند که به صورت بسته بندی نشده حمل می‌شوند و می‌توانند شامل مواد خشک مانند گندم، ذرت، سویا، سنگ‌های معدنی و… یا مواد مایع و گازی باشند. حمل و نگهداری این دسته از کالاها، معمولا با استفاده از کشتی‌های فاقد کانتینر انجام می‌شود.

  نگهداری کالا در کانتینر

  در مقابل، تمامی کالاهای غیر فله مانند قطعات صنعتی، ماشین آلات مختلف، نمونه‌های مختلف کالا، اجناس الکترونیک و مواردی از این قبیل، به عنوان کالای کانتینری شناخته می‌شوند و توسط این محصول به کشتی منتقل یا در بنادر نگهداری می‌شوند. در واقع، فواید استفاده از کانتینر برای نگهداری و حمل این دسته از کالاها، به اندازه‌ای است که بازرگانان را ترغیب به استفاده از انواع مختلف کانتینر می‌کند. برخی از این فواید به شرح زیر است:

  •      امکان انتقال محموله‌های حساس به آب مانند محصولات حاوی قطعات الکترونیکی
  •      کاهش زمان مورد نیاز برای طی کردن تشریفات گمرک و اخذ مجوزهای لازم برای انتقال کالا
  •      امکان استفاده از روش‌های مختلف حمل کالا با کانتینر و کاهش هزینه‌های نهایی جابجایی
  •      انبارداری بهتر کانتینرها و سهولت در دسترسی به محموله مورد نظر در سریعترین زمان
  •      کاهش قابل توجه احتمال آسیب دیدگی کالا در انبار کردن طولانی کانتینر در بنادر
  •      عدم امکان ورود باکتری، حیوانات وحشی و… به داخل کانتینر و تهدید سلامت کالاهای حساس
  •      کاهش هزینه انبارداری به دلیل اشغال کمتر فضا توسط کانتینر

  نگهداری کالا در کانتینر

  بیشتر از پنج دهه است که از انواع مختلف کانتینرها برای نگهداری یا جابجایی کالا در بنادر مختلف استفاده می‌شود. این وسایل مفید، از ورقه‌های آهنی با ضخامت قابل توجه در بخش‌های بدنه، کف و سقف تولید شده‌اند که مقاومت مناسبی را به این جعبه‌های فلزی بزرگ می‌بخشد. تقریبا بسیاری از محموله‌های موجود در بنادر که در دسته بندی کالاهای غیر فله قرار می‌گیرند، قابلیت نگهداری در انواع کانتینر را دارند. حتی در برخی از نمونه‌های ساخته شده از انواع کانتینر، یخچال‌هایی نیز تعبیه می‌شود که برای نگهداری مواد غذایی و فاسد شدنی یا انواع محموله‌های دارویی نیز مناسب هستند. مزایای نگهداری کالا در کانتینر در مقایسه با معایب آن بسیار بیشتر است و از این رو، این جعبه‌های فلزی، به یکی از محبوب ترین روش‌های حمل و نقل برای کالاهای حساس و محموله‌های صنعتی و غیر صنعتی تبدیل شده‌اند.

  سخن پایانی

  کانتینرها به دلیل توانایی حمل و نگهداری حجم قابل توجهی از کالا به صورت همزمان، معمولا در حمل و نقل دریایی کاربرد بیشتری دارند اما این به معنای عدم استفاده از این محصولات مفید در سایر بخش‌های حمل و نقل یا انبارداری کالا نیست. از انواع مختلف کانتینرها، در حمل و نقل زمینی یا انبارداری کالاها در سوله‌ها و کارخانه‌های مختلف نیز استفاده می‌شود. این محصولات در این بخش‌ها، هزینه‌های نگهداری کالا و انبارداری آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

  گاهی اوقات برخی از افراد، انواع کانتینر را با کانکس‌ها اشتباه می‌گیرند و تصور می‌کنند که کانتینر همان کانکس است. این باور کاملا غلط است زیرا این دو محصول، اگرچه از لحاظ ظاهری دارای شباهت‌هایی هستند اما از نظر نوع کاربرد، کاملا متفاوت‌اند. برای آشنایی با تفاوت‌های میان این دو محصول و همچنین مشاهده انواع کانکس‌های تولید شده توسط شرکت بنیان کانکس، می‌توانید بر روی عبارت بنیان کانکس، کلیک کنید یا برای دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه، از طریق تماس با شماره تلفن‌های درج شده در صفحه تماس با ما، با کارشناسان بنیان کانکس تماس حاصل فرمایید. 

  سوالات متداول

  آیا کانتینرها ضد آب هستند؟

  طراحی و ساخت انواع کانتینر به گونه‌ای است که امکان ورود آب یا هر نوع ماده دیگر به داخل فضای کانیتر وجود ندارد. علت این موضوع مربوط به در نظر گرفتن احتمال سقوط کانتینر از روی کشتی به داخل آب و محافظت از آن در مقابل اثرات رطوبت است.

  آیا امکان استفاده از کانکس به جای کانتینر وجود دارد؟

  کانکس و کانتینر، از دو نوع طراحی کاملا متفاوت برخوردارند و کانکس‌ها در برابر ورود آب، ایزوله نیستند و امکان پلمپ صد درصدی آن‌ها نیز وجود ندارد. از این رو، نمی‌توانید از کانکس به جای کانتینر استفاده کنید.

  آیا می‌توانیم از کانتینرها برای نگهداری طولانی مدت کالا استفاده کنیم؟

  کانتینرها از طراحی منحصر به فردی برخوردارند و به دلیل مقاومت بالای بدنه، امکان پلمپ کردن کانتینر و همچنین عدم نفوذ رطوبت و آب به داخل این وسایل، می‌توان از آن‌ها برای نگهداری طولانی کالا استفاده کرد.

  بیشتر بخوانید:

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست