اپن تاپ

هر آنچه که باید از کانتینر اپن تاپ بدانید!

 • شاید در جاده‌ها و یا انبارها، نوع خاصی از کانتینرها را دیده باشد که رو باز هستند و بخش بالایی کانتینر به طور کامل از روی آن جدا می‌شود. این کانتینرها در بازار به کانتینر اپن تاپ شهرت دارند. دلیل به کارگیری این نوع خاص از طراحی کانتینرها، نوع کاربرد آن‌ها است. این محصولات، بیشتر برای نگهداری یا انتقال بارهای سنگین یا حجیم به کار می‌روند. در این مطلب از مقالات بنیان کانکس، علاوه‌بر آشنایی با این محصول، در رابطه با موادی مانند ارتفاع کانتینر اپن تاپ، قیمت و همچنین انواع کانتینر اپن تاپ نیز مطالب مفیدی را ارائه خواهیم کرد.

  کانتینر اپن تاپ چیست؟

  کانتینر اپن تاپ یا رو باز، نوع خاصی از کانتینرها است که بخش بالایی آن، قابل جدا شکانکدن یا کنار رفتن است. این کانتینر، در زمانی که محموله مورد نظر، دارای وزن یا حجم بالایی باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت، برای ورود محموله‌هایی با شرایط غیرمعمول به این کانتینرها، به جای استفاده از درب جلویی، سقف کانتینر جدا شده و محموله مورد نظر توسط جرثقیل به فضای داخل کانتینر منتقل می‌شود و درب بالایی مجددا بسته و پلمپ خواهد شد.

  انواع کانتینر اپن تاپ

  انواع کانتینر اپن تاپ

  کانتینرهای اپن تاپ، با توجه به نحوه تولید، در یکی از دو مدل زیر، ساخته و به بازار عرضه می‌شوند:

  کانتینر اپن تاپ فابریک

  در این مدل، درب بالای کانتینر توسط کارخانه برش داده می‌شود و مجددا اتصالات مورد نیاز برای جداسازی مکرر این درب، بر روی بدنه کانتینر تعبیه خواهد شد. سازندگان کانتینرهای اپن تاپ فابریک، استانداردهای مورد نیاز گمرک‌ها برای حمل و نگهداری بار در این کانتینرها را به طور کامل رعایت می‌کنند و استفاده از این محصولات برای حمل و نقل بار به اقصی نقاط جهان یا نگهداری طولانی مدت محموله‌ها در اسکله‌ها و بنادر مختلف، بلامانع است.

  خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

  بررسی جامع تفاوت کانکس و کانتینر

  کانتینر اپن تاپ دست ساز

  در انواع دست ساز کانتینرهای اپن تاپ، سقف یک کانتینر معمولی توسط دستگاه‌های برش دستی حذف می‌شود. در این حالت، به دلیل تفاوت طراحی بدنه کانتینر موجود با بدنه کانتینرهای اپن تاپ، امکان استفاده مجدد از درب جدا شده وجود ندارد و سقف کانتینر به وسیله پوشش‌های پلاستیکی یا برزنتی بسته می‌شود. این کانتینرها، فاقد استانداردهای لازم برای حمل و نگهداری کالا هستند و گمرک‌ها معمولا برای بارگیری این کانتینرها در کشتی یا استفاده از آن‌ها برای نگهداری کالا در اسکله‌ها و بنادر، هیچ مجوزی صادر نخواهند کرد.

  ارتفاع کانتینر اپن تاپ چقدر است؟

  کانتینر اپن تاپ

  انواع کانتینر اپن تاپ، معمولا در دو ظرفیت ۲۰ فوت و ۴۰ فوت یا ۶ و ۱۲ متری ساخته می‌شوند. ارتفاع این کانتینرها، معمولا بین ۲.۳۱۱ تا ۲.۳۵۰ متر متغیر است و ممکن است کمی متفاوت با این مقادیر نیز باشد؛ اما در حالت کلی، این مقادیر، ارتفاع استاندارد و مورد قبول برای این دسته از کانتینرها هستند. البته این ارتفاع، مربوط به کانتینرهای فابریک است که به صورت استاندارد و مطابق با قوانین مورد قبول گمرک تولید می‌شوند.

  در مورد کانتینرهای معمولی که با برداشتن سقف توسط دستگاه برش، به کانتینر اپن تاپ تبدیل می‌شوند، این اندازه‌ها متفاوت خواهد بود و با توجه به اینکه چه کانتینر و با چه ابعادی، به مدل اپن تاپ تبدیل شده است، ارتفاع درب و ارتفاع بخش داخلی آن نیز متفاوت خواهد بود.

  قیمت کانتینر اپن تاپ

  کانکس‌های اپن تاپ، در دو سایز مختلف ساخته می‌شوند و معمولا تنوع چندانی در قیمت آن‌ها وجود ندارد و هر برند سازنده، با توجه به سیاست‌های کاری خود، تغییرات کمی در قیمت عرف بازار برای این محصول خواهد داد. این مورد در رابطه با کانکس‌های اپن تاپ فابریک کاملا رعایت می‌شود؛ اما در مدل‌های دست ساز این محصول، معمولا قیمت ثابتی وجود ندارد و بر اساس اینکه چه مدل کانکس و با چه ابعادی، به کانکس اپن تاپ تبدیل شده است، می‌تواند سبب شود محصول تولید شده نهایی قیمت متفاوتی داشته باشد. البته، توصیه ما این است که به دلیل غیراستاندارد بودن این دسته از کانکس‌ها، حتی در صورت پایین‌تر بودن هزینه خرید آن‌ها نسبت به قیمت کانکس اپن تاپ فابریک، از خرید این محصولات صرف نظر کنید و صرفا نمونه‌های فابریک و استاندارد را خریداری کنید.

  مزایای استفاده از کانتینر اپن تاپ

  مزایای استفاده از کانتینر اپن تاپ

  در حمل و نقل دریایی یا زمینی، در برخی از مواقع، امکان استفاده از کانتینرهای معمول وجود ندارد. در این حالت، کانتینرهای اپن تاپ، به دلیل دارا بودن مزایای متنوع نسبت به کانتینرهای معمولی، انتخاب بهتری برای جابجایی یا نگهداری محموله‌های خاص هستند. برخی از این مزایا عبارتند از:

  •       امکان جداسازی سقف کانتینر برای ورود کالا به وسیله جرثقیل
  •       قابلیت پلمپ بخش بالایی برای جلوگیری از ورود موارد آسیب رسان به محموله (صرفا در نمونه‌های فابریک کانتینر اپن تاپ، امکان پلمپ ایمن سقف وجود دارد.)
  •       کاهش زمان انتقال کالا به داخل کانتینر و تخلیه آن
  •       قابلیت به کارگیری برای نگهداری یا جابجایی کالاهای دارای شرایط خاص مانند قطعات صنعتی و دارای اشکال هندسی نامنظم که عبور آن‌ها از درب جلویی کانتینر، بسیار سخت خواهد بود.

  سوالات متداول

  1-انواع کانتینر اپن تاپ چیست؟

  کانتینرهای اپن تاپ در دو نوع فابریک و دست ساز تولید می‌شوند که نمونه‌های فابریک، از ایمنی بیشتری برخوردار هستند و مطابق با قوانین گمرک تولید می‌شوند.

  2-کانتینر اپن تاپ برای نگهداری چه کالاهایی استفاده می‌شود؟

  این کانتینرها بیشتر برای حمل و نقل یا نگهداری کالاهای سنگین و حجیم که انتقال آن‌ها به داخل کانتینر معمولی و به شیوه عادی امکان پذیر نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  سخن پایانی

  انواع کانتینر اپن تاپ، یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در بنادر و همچنین سوله‌های نگهداری کالاهای سنگین، صنعتی یا حجیم هستند. این کانتینرها، به دلیل نوع طراحی خاص بدنه، ورود و خروج محموله به فضای داخلی کانتینر را بسیار آسان می‌کنند و هزینه‌های ناشی از جای دادن غیراصولی این دسته از کالاها به کانتینرهای معمولی و ایجاد آسیب‌های احتمالی در آن‌ها را نیز تا حد زیادی کاهش خواهند داد. گاهی اوقات، برخی از افراد ممکن است این محصول را با کانکس‌های انباری، یکسان فرض کنند که این تصور، کاملا غلط است. بین این مدل از کانتینرها با کانکس‌های ویژه انبار کردن وسایل، تفاوت‌های بسیار زیادی از نظر ظاهری و همچنین کاربرد هر یک از آن‌ها وجود دارد و بهتر است پیش از اقدام به خرید کانتینر اپن تاپ، با ویژگی‌های کانکس‌های انباری و سایر انواع کانکس نیز آشنا شوید تا از خرید خود مطمئن باشید. به این منظور، می‌توانید با کلیک بر روی عبارت بنیان کانکس، با دیگر انواع کانکس آشنا شوید. در صورت نیاز برای دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه، می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن‌های درج شده در صفحه تماس با ما، با کارشناسان بنیان کانکس تماس حاصل فرمایید. 

  بیشتر بخوانید:

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست