تفاوت کانکس و کانتینر

بررسی جامع تفاوت کانکس و کانتینر

 • کانکس (conex) و کانتینر (container) دو محصول متفاوت هستند و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، اما اغلب مردم در بسیاری از موارد این دو محصول را با هم اشتباه می‌گیرند. این تصور که این دو محصول مشابه هستند، اشتباه است و تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و شما با کسب اطلاعات در این زمینه متوجه این تفاوت‌ها خواهید شد‌. از جمله تفاوت کانکس و کانتینر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کانتینر‌ها هیچ‌گونه سیستم تهویه هوا ندارد؛ اما کانکس‌ها به دلیل استفاده انسانی و سکونت موقت، دارای سیستم تهویه هوا و کولر دارند؛ اما می‌توان گفت مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت کانکس و کانتینر نوع کاربری و موارد مصرف آن‌‌ها است. برای اینکه بتوانید بهتر با این موضوع تفاوت کانکس و کانتینر آشنا شوید بهتر است در ابتدا به معرفی کانکس و کانتینر و انواع آن‌ها بپردازیم. 

  در این مطلب از بنیان کانکس که در رابطه با تفاوت کانکس و کانتینر است به بررسی موضوعاتی از جمله کانکس چیست، انواع کانکس، کانتینر چیست، انواع کانتینر، تفاوت کانکس و کانتینر را چگونه تشخیص دهیم و همچنین به بررسی این سوال که آیا می‌توان کانکس و کانتینر را به جای هم استفاده کرد، خواهیم پرداخت.

  کانکس چیست؟

  کانکس

  اگر بخواهیم برای کانکس تعریفی بیاوریم، باید بگوییم که کانکس به سازه‌های از پیش ساخته‌شده‌ای گفته می‌شود که در زبان‌های مختلف به آن شلتر (shelter) و در زبان انگلیسی به آن conex گفته می‌شود. کانکس‌ها برای کاربرد‌های مختلف و متفاوتی طراحی، تولید و عرضه می‌شوند. با توجه به کاربرد موردنظر از کانکس، ابعاد و امکانات کانکس تعیین می‌شود. ویژگی‌ها، ابعاد و امکانات کانکس نگهبانی و کانکس سالن اجتماعات مشابه هم نیستند و تفاوت‌هایی دارند. یکی از دلایل تنوع کانکس‌ها، توجه به نوع کاربری آن و در نتیجه طراحی آن در ابعاد و با امکانات منحصربه‌فرد و مخصوص است. یکی از مهم‌ترین کاربرد کانکس‌ها استفاده از آن‌ها به‌عنوان محل سکونت موقت است که با قیمتی مناسب و در مدت زمان کوتاهی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، که این مورد از جمله موارد تفاوت کانکس و کانتینر است.

  کانکس علاوه بر اینکه گزینه اصلی برای اسکان موقت است و کاربرد‌های مهم دیگری مانند استفاده به‌عنوان کیوسک خدمات شهری، کانکس مسکونی، کانکس اداری، کارگاهی، نگهبانی، فروشگاهی، نمایشگاهی، سرویس بهداشتی، دکه‌های روزنامه فروشی و کیوسک تلفن عمومی و غیره نیز دارد. کانکس در ایران کاربرد‌های مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های آن اسکان سریع آسیب دیدگان حوادث طبیعی مانند زلزله است.

  عمر مفید کانکس بسته به میزان کیفیت تولیدی آن متفاوت است. کانکس‌های درجه یک عمر مفیدی بین ۱۵ تا ۲۰ سال داشته و کانکس‌های درجه ۲ و ۳ بین ۴ تا ۱۰ سال عمر خواهند کرد.

  انواع کانکس

  انواع کانکس

  انواع کانکس هم یکی دیگر از موارد تفاوت کانکس و کانتینر است. کانکس‌ها در دو نوع متحرک و ثابت تقسیم‌بندی می‌شوند. کانکس یا  conex box متحرک در موقعیت و شرایط مخصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانکس متحرک در دو نوع تک محور و دو محور تولید و عرضه می‌شود. کانکس متحرک برای جا به جایی آسان دارای چرخ است و معمولا شرکت‌های راه‌سازی یا حفاری و به‌طور کلی شرکت‌هایی که در طول خط کار می‌کنند، از طرفداران و خریداران این نوع از کانکس هستند. کانکس ثابت در واقع همان‌ خانه‌های از پیش ساخته شده هستند و انواع فراوانی دارند. کانکس ثابت در موقعیت‌هایی از جمله استقرار نیروها و کارگران شرکت‌های ساختمانی یا صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تا هنگام اتمام پروژه قابل استفاده هستند. از جمله انواع کانکس می‌توان به مواردی مانند نگهبانی، کارگاهی، کانکس ویلایی، سرایداری، فروشگاهی، کیوسک خدمات شهری، چرخدار و غیره اشاره کرد.

  ‌کانتینر چیست؟

  کانتینر چیست؟

  اگر بخواهیم برای کانتینر( container) تعریفی بیاوریم، باید بگوییم که کانتینر محفظه‌ای از جنس فلز است که محلی برای چیده شدن‌ محموله‌ها است. کانتینر به وسیله وسایل نقلیه مختلف مانند کامیون، قطار، کشتی، هواپیما و غیره به مقصد مورد نظر حمل می‌شود. به طور کلی کانتینر محفظه‌ای است که از لحاظ آب‌بندی کاملا ایزوله است و از همین رو می‌تواند در کشتیرانی محصولات و کالا‌ها را با خود حمل کرده و از کشوری به کشور دیگر انتقال دهد. با توجه به این تعریف می‌توان متوجه شد که از جمله تفاوت کانکس و کانتینر نحوه تولید و کاربرد آن‌ها است. کانتینر بخشی مهم و جدایی‌ناپذیر از صنعت، تجارت و حمل‌ونقل است. استفاده از کانتینر در جابه‌جایی و حمل‌ونقل کالا موجب صرفه‌جویی در هزینه شده و درعین‌حال موجب افزایش امنیت و سهولت در باربری می‌شود. عمر مفید کانتینرها توسط یک سند به نام برگه سبز مشخص می‌شود و این برگه سبز هنگام تولید کانتینر صادر می‌شود. بعد از اتمام تاریخ مشخص شده بر روی برگه سبز، کشتیرانی‌ها دیگر مجاز به حمل کالا با آن کانتینر نیستند زیرا در صورت استفاده پس از اتمام دوره برگه سبز ممکن است آب به درون کانتینر نفوذ کرده و موجب خسارت شود. کانتینرها معمولا ساخت کشور روسیه، ژاپن، آمریکا و در سال‌های اخیر چین هستند.

  انواع کانتینر

  کانتینر انواع و مدل‌های مختلفی دارد. قیمت انواع کانتینر به قیمت ارز وابسته است زیرا کانتینر وارداتی است. وارداتی بودن کانتینر از دیگر تفاوت کانکس و کانتینر است. کانتینر‌ها همیشه به شکل مکعب‌های فلزی(آهنی) نیستند و انواعی از آن‌ها وجود دارند که برای حمل گاز و مایعات هستند. در موارد بسیار کمی کانتینر‌هایی با بدنه سبک و آلومینیومی تولید شده و برای حمل‌ونقل هوایی کاربرد دارند.‌ انواع کانتینر متناسب با کاربردی که دارد طراحی می‌شود. از جمله انواع کانتینر می‌توان به مواردی مانند کانتینر کالای خشک(نرمال)، یخچال دار (دارای سیستم خنک کننده)، عایق‌بندی شده، حرارتی، روباز، پهلو باز، رو و پهلو باز، مخزن دار، تهویه دار، تاشو و مخصوص حمل گاز فشرده اشاره کرد.

  تفاوت کانکس و کانتینر را چگونه تشخیص دهیم؟

  گفتیم مهم‌ترین تفاوت کانکس و کانتینر کاربری متفاوت آن‌ها است. کانکس عموما برای استفاده انسان در فضای داخلی طراحی شده و کانتینر عمدتا برای حمل‌ونقل محصولات و کالا‌ها طراحی می‌شود. مورد بعدی از تفاوت کانکس و کانتینر تنوع ابعاد آن‌ها است. کانکس با توجه به کاربردی که دارد در ابعاد متفاوت و با امکانات متفاوتی تولید می‌شود اما کانتینر عموما در دو سایز بیست فوت و چهل فوت طراحی و تولید می‌شود. تفاوت ظاهری کانکس و کانتینر مورد دیگری از تفاوت کانکس و کانتینر است. کانتینر ظاهری مناسب برای فضای درون شهر ندارد در حالیکه طراحی ظاهر کانکس آراسته بوده و حتی همراه با نور پردازی‌های متفاوت نیز هست.

  کانتینر

  یکی دیگر از موارد تفاوت کانکس و کانتینر این است که درحالیکه کانتینر‌ها فاقد سیستم برق‌کشی و تهویه هستند، کانکس‌ها علاوه بر سیستم برق‌کشی دارای سرویس بهداشتی، آشپزخانه، اتاق استراحت، سیستم تهویه هوا و کولر است. کانکس دارای بدنه خارجی از جنس انواع متریال‌‌ها به همراه عایق‌بندی و دیوار پوش داخلی است اما بدنه کانتینر تنها از یک لایه ورق فولادی به ضخامت دو میلی‌متر ساخته شده است و این موضوع از دیگر تفاوت کانکس و کانتینر به حساب می‌آید. از دیگر تفاوت کانکس و کانتینر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کانتینر با توجه به کاربرد خود یعنی حمل محصول فاقد پنجره و درب نفر رو است درحالیکه کانکس‌ها دارای درب و تعدادی پنجره هستند.

  آیا می‌توان کانتینر و کانکس را به جای هم استفاده کرد؟

  در واقع با تمام توضیحات در‌باره تفاوت کانکس و کانتینر باید جواب این سوال به‌صورت قطعی خیر باشد، اما در واقع جواب به این سوال هم می‌تواند منفی و هم می‌تواند مثبت باشد. زمانی پاسخ این سوال منفی است که بخواهید از کانکس به جای کانتینر استفاده کنید و ظرفیت باری که به کانتینر زده می‌شود را بار کانکس کنید، این کار امکان‌پذیر نیست و کانکس قطعا دفرمه و خراب می‌شود؛ در واقع کشتیرانی هیچ‌ کشوری نیز به شما اجازه نمی‌دهد برای جا به جایی محصول خود از کانکس استفاده کنید.

  کانکس

  پاسخ مثبت به این سوال زمانی است که بخواهید از کانتینر به‌عنوان کانکس استفاده کنید که در این صورت با ایجاد برش‌هایی برای تولید درب و پنجره و همچنین تامین نیاز‌های اولیه مانند برق‌کشی و عایق کردن سقف و دیواره‌ها می‌توان از کانتینر به‌عنوان یک فضای مسکونی و یا دفتر اداری استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که درصورتی‌که از کانتینر به‌عنوان کانکس استفاده کرده و در آن تغییرات به وجود آورید، دیگر نمی‌توانید از آن به‌عنوان کانتینر حمل‌ونقل استفاده کنید.

  آیا شرکت‌های تولیدکننده کانکس، کانتینر هم تولید می‌کنند؟

  پاسخ این سوال خیر است. کانتینرها توسط شرکت‌های بین‌المللی و تحت شرایط و استانداردهای خاصی طراحی و تولید می‌شوند و از همین رو همانطور که در بالاتر هم به آن اشاره کردیم به طور محدود توسط چند کشور خارجی تولید می‌شود. در ایران برخی از شرکت‌های تولید کننده کانکس به خرید و فروش کانتینر‌های تولید کشورهای خارجی می‌پردازند و با توجه به اینکه بسیاری از افراد از تفاوت کانکس و کانتینر مطلع نیستند، ممکن است در تشخیص آن‌ها دچار مشکل شده و از نام‌ آن‌ها به جای اشتباه به جای یکدیگر استفاده کنند.

  کانکس‌ها تنوع کاربردی فراوانی دارند و علاوه بر یک محل سکونت موقت انواعی مانند کانکس نگهبانی، کانکس ویلایی، کانکس سرایداری، کانکس کارگاهی و غیره اشاره کرد. شما می‌توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کانکس و انواع آن به سایت فروشگاه بنیان کانکس مراجعه کنید. برای خرید کانکس با بهترین کیفیت، تنها کافی است بر روی فروشگاه بنیان کانکس کلیک نمایید و ویژگی‌ها و مزایای کانکس با کیفیت را بدانید و کانکس مورد نظر خود را تهیه نمایید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست