مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل

معرفی مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل

 • در برخی از انواع کانکس، عایق بندی دیواره‌ها و سقف کانکس، بسیار حائز اهمیت است و برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی از فضای داخل کانکس به بیرون از آن، یا پیشگیری از نفوذ رطوبت به دیواره‌های کانکس و ایجاد زنگ زدگی و پوسیدگی در آن، از نوعی روش ساخت به نام ساندویچ پانل استفاده می‌شود. در این مطلب از مقالات بنیان کانکس، علاوه‌بر به معرفی مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل، به بررسی مزایای کانکس ساندویچ پانل و کاربرد آن نیز، خواهیم پرداخت.

  ورق گالوانیزه

  یکی از مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل، ورق‌های گالوانیزه هستند. در کانکس‌های معمولی، از یک ورق گالوانیزه با ضخامت 2-4 میلی متر استفاده می‌شود و لایه نازکی از ماده یونولیت نیز به عنوان عایق بر روی سطح داخلی آن قرار می‌گیرد. در کانکس‌های ساندویچ پانل، تعداد این ورق، بین 2-3 عدد خواهد بود. علت انتخاب گالوانیزه به جای ورق آهن در این است که آهن، در حضور اکسیژن و رطوبت، تمایل زیادی به خوردگی و به دنبال آن، پوسیدگی دارد. برای پیشگیری از چنین اتفاقی، لایه‌ای از ماده روی مذاب شده را بر روی این ورق قرار می‌دهند و به این ترتیب، میزان تمایل آن به خوردگی، تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

  عایق پلی یورتان

  ماده پلی یورتان یا پلی اورتان، به دسته‌ای از پلیمرها گفته می‌شود که از واکنش میان ایزوسیانات‌ها و پلی ال‌ها به دست می‌آیند. این ماده، مانند بسیاری از پلیمرها، در مقابل مواد شیمیایی، خوردگی، پوسیدگی، انواع روغن‌ها، اسیدها و مواد خورنده و… مقاومت بالایی دارد.

  مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل

  از طرفی، انتقال حرارتی این ماده، بسیار پایین است و می‌توان از آن به عنوان عایق انرژی در بسیاری از بخش‌های صنعتی و غیر صنعتی استفاده کرد. پلی یورتان در صنعت کانکس سازی، به عنوان یکی از مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده، با ضخامت‌های مختلف 4 تا 10 میلیمتری، بین ورق‌های گالوانیزه تزریق می‌شود.

  عایق PVC

  یکی دیگر از مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل، ورق‌های PVC هستند. پلی‌وینیل کلراید (Polyvinyl chloride) یا PVC، نوعی پلاستیک است که در بخش‌های مختلف صنایع، کاربرد زیادی دارد. این ماده، مقاومت قابل توجهی در برابر رطوبت دارد و می‌توان از آن در بخش‌های داخلی انواع کانکس‌های کافی شاپ، رستوران و… استفاده کرد. ماده PVC، به عنوان یکی از مصالح کانکس ساندویچ پانل در نظر گرفته می‌شود اما صرفا، در برخی از مدل‌های این نوع کانکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  استیل ضد زنگ

  استنلس استیل یا استیل ضد زنگ، یکی دیگر از مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل است که عمدتا به عنوان پوششی برای دیواره داخلی کانکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی این ماده، در کانکس‌هایی است که به علت شستشوی مداوم، می‌توانند در معرض اثرات مخرب رطوبت مانند زنگ زدن و پوسیدگی دیواره‌ها قرار بگیرند.

  ورق MDF

  در برخی از مدل‌های کانکس‌ها مانند انواع کانکس اداری، کافی شاپ، فروشگاهی، فرهنگی و..، برای پوشش بخش داخلی یا نمای بیرونی، از ورق‌های MDF استفاده می‌شود.

  کانکس ساندویچ پانل

  این ورق‌ها، در مقایسه با سایر نمونه‌های چوب، از مقاومت بیشتری برخوردارند. پس از به کارگیری این ماده در نما یا سطح داخلی، معمولا از یک لایه پوشش دهنده از موادی که اثر رطوبت به چوب را کاهش می‌دهند نیز، بر روی این ورق استفاده می‌شود.

  سرامیک

  برای پوشش کف، در کانکس‌هایی که در معرض شستشوی مداوم هستند، معمولا از ورق گالوانیزه، چوب یا مواد دیگر استفاده نمی‌شود. سرامیک، به عنوان یک ماده مقاوم در برابر رطوبت، انتخاب بسیار مناسب‌تری نسبت به این مواد و برای پوشش دهی کف در انواع کانکس‌ها است. این ماده، یکی از مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل نیز هست و به طور گسترده، در مدل‌های مختلف این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  تیرآهن

  ساخت شاسی انواع کانکس ساندویچ پانل، نیازمند به کارگیری اندازه‌های مختلفی از تیرآهن است. این تیرها، معمولا از نمونه‌های تیرآهن 18 انتخاب می‌شوند اما در برخی از مواقع نیز، به علت ابعاد بسیار کوچک کانکس، از تیرآهن‌های 14 و 16 نیز استفاده می‌شود. با توجه به نوع کانکس، این تیرها می‌توانند دورکلاف شده یا بدون کلاف باشند.

  مزایای کانکس ساندویچ پانل

  مزایای کانکس ساندویچ پانل

  بکارگیری طراحی ساندویچ پانل در ساخت کانکس، در مقایسه با طراحی معمولی، دارای مزایای متعددی است. برخی از این مزایا عبارتند از:

  •       افزایش طول عمر کانکس
  •       مقاومت کانکس در مقابل شرایط آب و هوایی نامساعد
  •       صرفه جویی در میزان مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفتن آن
  •       عایق کانکس در مقابل سرما، گرما و صوت
  •       جلوگیری از نفوذ رطوبت به فضای داخلی کانکس
  •       افزایش مقاومت کانکس در مقابل مواد خورنده
  •       مقاومت سازه کانکس در برابر زلزله
  •       مقرون به صرفه بودن خرید کانکس ساندویچ پانل نسبت به تعویض مکرر کانکس‌های معمولی آسیب دیده با نمونه‌های نو یا تعمیر دائمی این محصولات در شرایط نامساعد محیطی

  کاربرد کانکس ساندویچ پانل

  تقریبا در تمامی انواع کانکس، امکان استفاده از مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل و تغییر طراحی از کانکس معمولی به این مدل، وجود دارد. از نمونه کاربردهای انواع کانکس ساندویچ پانل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •       استفاده به عنوان کانکس درمانی و اورژانس
  •       کاربرد در مدارس
  •       استفاده در ساخت شهرک‌های مسکونی موقت
  •       کاربرد در تولید انواع کانکس اداری
  •       بکارگیری انواع کانکس ساندویچ پانل در محیط‌های کارخانه‌ای، سردخانه‌ها، محیط‌های کارگاهی و مکان‌های سرپوشیده

  سخن پایانی

  مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل، شامل ورق‌های گالوانیزه، عایق پلی یورتان در ضخامت‌های مختلف، ماده PVC، ورق MDF، استیل ضد زنگ، مواد پوشش بخش بیرونی کانکس (رنگ، مواد ضد زنگ) و در صورت نیاز، سرامیک است. هر یک از این مواد، با توجه به نوع و ابعاد کانکس، با اندازه‌ها و ضخامت‌های متفاوتی در این محصول به کار گرفته می‌شود و هیچ چهارچوب ثابتی برای میزان استفاده از این مواد در کانکس‌های ساندویچ پانل وجود ندارد. در صورتی که تمایل به خرید این محصول یا بازدید از مدل‌های مختلف کانکس ساندویچ پانل را دارید، می‌توانید با کلیک بر روی عبارت بنیان کانکس، از محصولات گروه تولیدی ما در این دسته بندی، دیدن فرمایید. همچنین در صورت نیاز برای دریافت راهنمایی بیشتر در رابطه با خرید هر یک از انواع کانکس ساندویچ پانل، می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن‌های درج شده در صفحه تماس با ما، با کارشناسان بنیان کانکس تماس حاصل فرمایید. 

  سوالات متداول راجع به مصالح بکار گرفته شده در ساخت کانکس ساندویچ پانل

  عایق به کار رفته در ساخت کانکس ساندویچ پانل چیست؟

  در ساخت این نوع کانکس، از نوعی پلیمر به نام پلی اورتان یا پلی یورتان، به عنوان ماده عایق استفاده می‌شود که با ضخامت‌های مختلف، در فضای بین دو ورق گالوانیزه دیواره‌ها و سقف کانکس، تزریق می‌شود.

  آیا کانکس ساندویچ پانل نیاز به اسکلت بندی دارد؟

  بله، اما نوع اسکلت این کانکس، با اسکلت بندی کانکس‌های معمولی متفاوت است. در این مدل، اسکلت کانکس به شکل یه کلاف کلی است و پانل‌های ساخته شده، درون این کلاف قرار می‌گیرند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست