کانکس باغی

کانکس باغی
کانکس باغی
کانکس باغی
کانکس باغی
کانکس باغی
کانکس باغی

کانکس‌ها سازه‌های پیش ساخته‌ای هستند که به دلیل ویژگی‌های ارزشمند ساختاری، برای مصارف مختلفی استفاده می‌شوند. یکی از پرطرفدارترین انواع کانکس‌، کانکس باغی است. اگر قصد خرید و سفارش کانکس‌های باغی را داشته باشید ممکن است سوالات مختلفی در ذهن شما ایجاد شود؛ از جمله این که کانکس باغی چیست و انواع آن کدام‌اند؟ کانکس‌های باغی چه ویژگی‌هایی دارند؟ آیا استفاده از کانکس‌های باغی بهتر از بناست؟ چگونه می‌توان سازه پیش ساخته باغی را سفارش داد؟

اگر می‌خواهید پاسخ سوالات بالا را دریافت کنید با ما همراه باشید؛ در این مطلب از بنیان کانکس هر‌ آنچه لازم است درباره کانکس‌های باغی را بدانید به شما خواهیم گفت.

 

کانکس باغی چیست؟

کانکس باغی

کانکس باغی در واقع انواعی از کانکس‌های موجود در بازار هستند که به عنوان جایگزین بنا یا سازه بتنی یا آجری در باغات استفاده می‌شود. در گذشته از این نوع کانکس بیشتر به عنوان محل اسکان موقت کارگران یا عوامل ساخت و ساز در باغ استفاده می‌شود. اما با توسعه معماری و نوآوری‌های صورت گرفته در طراحی این نوع کانکس، امروزه به عنوان محل مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توسعه به گونه‌ای بوده که به دلیل مزایای زیاد آن، جایگزین مناسبی برای سایر انواع سازه و بنا شده‌اند.

انواع کانکس باغی کدام‌اند؟

به طور کلی کانکس‌ها بر اساس روش ساخت، تعداد بخش‌ها و متراژ در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کانکس مسکونی

کانکس‌های مسکونی به منظور اسکان افراد ساکن باغ، سرایدار و نگهبان، به عنوان اتاق استفاده می‌شوند. همچنین در برخی موارد به دلایلی مانند عدم مجوز ساخت و ساز، محدودیت زمانی و همچنین برای کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز از این نوع کانکس‌ها استفاده می‌شود. برای این نوع کانکس می‌توان بخش‌هایی مانند اتاق استراحت و اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی، آشپزخانه را در نظر گرفت.

کانکس سرایداری

برای ساختمان‌ها و ملک‌های بزرگ و همچنین باغ‌های با متراژ بالا که صاحب اصلی آن‌ها فقط برای استراحت به آن سر می‌زند، از کانکس سرایداری استفاده می‌شود. به طور معمول این نوع کانکس‌ها نسبت به کانکس مسکونی کوچکتر هستند. ممکن است برای این سازه بخش‌هایی مانند سرویس بهداشتی و اتاق آبدارخانه و آشپزخانه در نظر گرفته شود.

کانکس سرویس بهداشتی

اگر باغ شما چاه فاضلاب داشته باشد می‌توانید بر روی چاه، سرویس بهداشتی بنا کنید. برای ایجاد سرویس بهداشتی می‌توانید یک سازه بتنی یا آجری بنا کنید یا اینکه از کانکس استفاده نمایید. به دلیل ویژگی‌ها و مزایای زیاد کانکس سرویس بهداشتی، استفاده از این نوع کانکس در باغ به شکل مجزا رایج شده است.

آشنایی با ویژگی‌های فنی کانکس باغی

کانکس باغی

ویژگی‌های فنی کانکس در واقع همان ویژگی‌های فیزیکی هستند که ساختار کانکس‌ها را تشکیل می‌دهند. در ادامه با برخی از این ویژگی‌ها آشنا می‌شویم.

۱. متراژ بنا

شاید اولین نکته‌ای که در ساخت کانکس‌های باغی مورد توجه قرار گیرد، متراژ کانکس‌ باشد. به طور کلی این نوع کانکس‌ها به شکل سفارشی و بسته به فضای موجود می‌توان در متراژ‌های مختلفی ساخته شده و مورد استفاده قرار گیرند.

 ۲. نما و دیواره سازه

برای ساخت دیواره و نمای کانکس‌های باغی از چوب یا ساندویچ پانل طرح چوب استفاده می شود. طرح بیرونی کانکس‌ مسکونی یا سرایداری باغ به شکلی انتخاب می‌شود که تا حدودی مشابه فضای طبیعی باغ باشد. البته در مواردی ممکن است از صفحات سایدینگ برای تهیه و ایجاد نمای بیرونی استفاده شود.

۳. درب و پنجره سازه

انتخاب و ساخت در و پنجره نیز یکی از موارد مهمی است که باید در ساخت و تولید کانکس‌های باغی مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی درب و پنجره‌های UPVC و دوجداره به دلیل جلوگیری از اتلاف انرژی بسیار مورد بررسی و توجه قرار می‌گیرند.

۴. کف سازه

برای ساخت کف کانکس از چند لایه متریال ضد آب استفاده می‌شود. همچنین باید کف کانکس به گونه‌ای انتخاب شود تا به راحتی پاک شود و لکه‌ای بر روی آن ایجاد نشود. از این رو به کارگیری پارکت یا سرامیک برای کف کانکس می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشند.

 

آیا ساخت کانکس باغی بهتر از ساخت بناست؟

کانکس باغی

کانکس‌های باغی به دلایل مختلفی می‌توانند جایگزین مناسبی برای ساخت بنا باشند از جمله:

۱. متریال قابل بازیافت

برای ساخت کانکس از متریالی مانند فلزات، چوب و پلاستیک استفاده می‌شود. این متریال در مقایسه با بتن و آجرهای سازه به آسانی از هم جدا شده و در صورت بازیافت می‌توان از آن برای مصارف دیگری استفاده نمود.

۲. قابلیت جابجایی

مهم‌ترین ویژگی کانکس، قابلیت جابجایی و انتقال آن است. به همین دلیل در صورت نیاز به تغییر جای کانکس در باغ یا انتقال آن به محلی دیگر می‌توان با استفاده از جرثقیل و تریلی مناسب این کار را انجام داد.

۳. ساخت سریع و آسان

برای پروژه‌های که کارفرما یا فرد صاحب باغ تمایل دارد تا کار را در زمان کمتری انجام دهد، استفاده از کانکس می‌تواند گزینه مناسبی باشد؛ زیرا کانکس‌ها در زمان کمتری نسبت به سازه تولید شده و امکان استفاده پیدا می‌کنند.

۴. قابلیت توسعه

کانکس در مقایسه با سازه‌های بتنی قابلیت توسعه بیشتری دارند. به این ترتیب در صورت نیاز به افزودن بخش‌های بیشتر، با میزان کار و مصرف انرژی کمتر می‌توان این کار را انجام داد.

۵. عدم نیاز به مجوز

از آن جایی که کانکس مصداق ساخت و ساز محسوب نمی‌شود و محوطه باغ یک فضای شخصی است، به طور معمول برای ساخت کانکس نیازی به دریافت مجوز نمی‌باشد. به همین دلیل برای زمین‌هایی که مجوز ساخت و ساز وجود ندارد، می‌توان از کانکس به جای سازه استفاده نمود.

 

برای سفارش کانکس باغی از بنیان کانکس چه مراحلی باید طی نمود؟

کانکس باغی

۱. ابتدا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۲. در صورت نیاز کارشناسان ما به محل نصب کانکس رفته تا بررسی لازم را انجام دهند.

۳. مشاوره لازم را دریافت کرده و نوع کانکس مدنظر خود را سفارش دهید.

۴. کانکس مورد نظر شما توسط کارشناسان ما طراحی شده و طرح اولیه آن برای شما ارسال می‌شود.

۵. پس از تایید و ایجاد تغییرات نهایی، طرح شما آماده پیاده سازی است.

۶. کانکس مورد نظر شما ساخته می‌شود.

۷. کانکس با استفاده از تریلی و جرثقیل‌های مخصوص به محل مدنظر شما ارسال خواهند شد.

 

سخن نهایی

در این مطلب با کانکس باغی، ویژگی‌های آن آشنا شدیم. اگر قصد تهیه این نوع از کانکس‌ها را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و همچنین مشاوره لازم در زمینه خرید کانکس دریافت نمایید.

سوالات متداول

کانکس باغی چیست؟

انواع کانکس باغی کدام‌اند؟

۱. کانکس سرایداری ۲. کانکس مسکونی

چرا کانکس باغی می‌تواند جایگزین مناسبی برای ساخت بنا باشد؟

۱. ساخت سریع ۲. مقرون به صرفه‌ بودن ۳. مصالح و اجزای قابل بازیافت ۴. عدم نیاز به کسب مجوز ۵. قابلیت توسعه

آیا برای ساخت کانکس نیاز به کسب مجوز است؟

به طور کلی از آنجایی که ساخت کانکس مصداق ساخت و ساز محسوب نمی‌شود، برای تولید و استقرار آن مگر در موارد خاص نیازی به کسب مجوز نیست.

امتیاز شما به این صفحه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست