کانکس هیدروپونیک

کانکس هیدروپونیک
کاشت علوفه در کانکس هیدروپونیک
قیمت کانکس هیدروپونیک
مشخصات کانکس هیدروپونیک
کانکس هیدروپونیک

تأمین علوفه دام‌ها یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است کشاورزان و دامداران با آن مواجه هستند کاشت علوفه نیاز به مکان و فضای مناسبی دارد و اکثر کشاورزان به دنبال رفع این مشکل هستند. روش‌های نوین کشاورزی مانند گلخانه‌ها، روش‌های آب‌کشت و هیدروپونیک جزو موفق‌ترین راهکارها در سال‌های اخیر هستند. در همین راستا ما در بنیان کانکس سازه‌ای را تحت عنوان کانکس هیدروپونیک طراحی کرده‌ایم که مانند یک مزرعه سیار و قابل‌حمل است. تمامی جزئیات به‌کاررفته در این سازه با توجه‌به استانداردهای جهانی انجام می‌شود. شما با خرید کانکس کشت هیدروپونیک دیگر دغدغه پیداکردن فضای مناسب برای کشت علوفه را نخواهید داشت. برای کسب راهنمایی‌های بیشتر جهت خرید سازه تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

کانکس کشت هیدروپونیک چیست؟

کمبود آب، فرسایش خاک، حمله آفت‌ها و تغییرات جوی باعث شده است تا کشاورزان نتوانند به‌راحتی کشت علوفه را انجام دهند. تمامی این مشکلاتی که برای شما نام بردیم به لطف استفاده از کانکس هیدروپونیک حل شده است. در این روش کشت نیازی به خاک نیست و با استفاده از آب و مواد مغذی حل شده در آب، گیاهان رشد می‌کنند. استفاده از کانکس هیدروپونیک این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در تمامی فصول سال فارغ از شرایط آب‌وهوایی چندین بار در طول سال برداشت محصول با کیفیتی را داشته باشید. با خرید یک کانکس می‌توانید بهترین کیفیت علوفه موردنیاز دام‌های خود را تأمین کنید.

هیدروپونیک چیست؟ کاربرد و فواید گلخانه‌های هیدروپونیک

هیدروپونیک یا آب‌کشت، یکی از روش‌های تولید محصولات کشاورزی است که بدون خاک، سم‌زدایی و با کم‌ترین مقدار آب انجام می‌شود. ده‌ها گلخانه در ایران وجود دارد که از این روش استفاده می‌کنند. در هر نقطه‌ای از کشور می‌توان هر محصول کشاورزی را بدون توجه به اقلیم و نوع خاک، برداشت کرد. واژه هیدرو به معنی آب و پوتوس به معنی کاشت است اما اصطلاحاً هیدروپونیک به معنی کشت و کار در بستر آب است. در این روش گیاهان در بستری غیر از خاک قرار داده می‌شوند. ریشه گیاهان در هوا و یا بسترهای مختلف است مرطوب نگه‌داشته می‌شود. آب موجود در اطراف ریشه‌ها غذای موردنیاز گیاه را تأمین می‌کند و حاوی ترکیبات مناسبی از مواد مغذی است.

روش کشت هیدروپونیک در کانکس چگونه انجام می‌شود؟

پس از آنکه بذرها شسته و خیسانده شوند، دانه‌های شسته شده را در ظرف‌هایی به نام سینی هیدروپونیک قرار می‌دهند. این سینی‌ها را در یک قسمتی که به آن تاریک‌خانه گفته می‌شود و دور از نور خورشید است قرار می‌دهند. این دانه‌های خیس‌خورده پس از نگهداری در تاریک‌خانه، روی طبقات کانکس علوفه هیدروپونیک قرار داده می‌شوند.

کاشت علوفه در کانکس هیدروپونیک

بر اساس استاندارهای انجام شده مانند نوردهی، تهویه و دمای مطلوب، بین 7 الی 10 روز علوفه شما آماده می‌شود. کلیه این مراحل با تمامی امکانات درون یک سازه پیش‌ساخته انجام می‌شود.

مزایا استفاده از کانکس هیدروپونیک

 1.     چندین برابر کشت در مقایسه با کشت‌های سنتی علوفه
 2.     قابل‌استفاده در تمامی نقاط کشور با هر نوع شرایط آب‌وهوایی
 3.     این نوع کشت نیازی به خاک ندارد و موجب از بین‌رفتن خاک مناطق طبیعی نمی‌شود.
 4.     گیاهان در کانکس هیدروپونیک نیاز به سم یا آفت‌کش ندارند و تقریباً احتمال حمله آفت به سازه صفر است
 5.     محصولات در این سازه باتوجه‌به امکانات در نظر گرفته کیفیت بالایی دارند.
 6.     کاهش 80 درصد مصرف آب جهت پرورش گیاهان نسبت به کشاورزی سنتی
 7.     استفاده از صرفه اقتصادی دارد و هزینه‌های انبارداری علوفه را برای شما صفر می‌کند.
 8.     تمامی مراحل تولید علوفه زیر نظر خودتان انجام می‌شود و تمامی واسطه‌ها را از میان برمی‌دارد.
 9.     بهره‌گیری از این روش، هزینه خشک‌کردن علوفه و سیلوی آن را حذف می‌کند.
 10.     نیاز به نیروی انسانی زیادی ندارد و موجب کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

معایب استفاده از کانکس هیدروپونیک

 1.     هزینه اولیه خرید کانکس هیدروپونیک کمی زیاد است. البته شما یک‌بار هزینه می‌کنید و سالیان زیادی می‌توانید از آن استفاده کنید.
 2.     شما به دانشی اندک جهت پرورش گیاهان نیاز دارید که قبل از خرید سازه باید آموزش‌های لازم را ببینید.
 3.     میزان مصرفی آب این سازه‌ها کم است اما باید از آب تصفیه شده استفاده شود.

مشخصات کانکس علوفه هیدروپونیک

مشخصات کانکس هیدروپونیک

کانکس مدل علوفه هیدروپونیک شامل قسمت‌های مختلفی می‌شود که بر اساس فضای مورد نیاز شما و همچنین هزینه پرداختی شما مجهز می‌شود. کیفیت تجهیزات کشت علوفه و همچنین متریال به‌کاررفته در کانکس برای تولید علوفه مرغوب بسیار ضروری و لازم است. در صورتی وجود هرگونه بی‌توجهی به تجهیزات این سازه ممکن است به علوفه شما خسارت وارد شود.

تجهیزات موردنیاز برای کانکس کشت هیدروپونیک

 •       بستر کشت یعنی همان سازه سرپوشیده که باید بر اساس استانداردها آماده شود.
 •       درون سازه باید طبقاتی جهت قرارگرفتن علوفه ایجاد شود.
 •       سینی کشت علوفه هیدروپونیک جهت قرارگرفتن بذرها
 •       لوله‌های آبرسانی به بذرها
 •       سنسور تنظیم دما و رطوبت
 •       دستگاه مه پاشی
 •       سیستم تهویه هوا و فن
 •       سیستم سرمایشی و گرمایشی
 •       مخزن آب
 •       انتخاب بذر مناسب و محلول ضدعفونی‌کننده که با توجه‌به قیمت آنها تهیه می‌شوند.
 •       سیستم برق‌کشی سازه در بستر کانکس باید نصب شود.

قیمت کانکس هیدروپونیک

قیمت کانکس هیدروپونیک

کانکس هیدروپونیک مانند دیگر تجهیزات و سازه‌های آماده، انواع گوناگونی دارد که از لحاظ ابعاد و جنس کانکس متفاوت هستند. اغلب این سازه‌ها با توجه‌به نظر کارفرمایان ساخته می‌شوند و طبیعتا قیمت کانکس هیدروپونیک کاملا وابسته به سفارش مشتریان است. با توجه به مزایا و کاربردی که کانکس علوفه هیدروپونیک دارد در تیراژ بالا ساخته و به فروش می‌رسد. در تعیین قیمت کانکس هیدروپونیک فاکتورهای مختلفی مانند ابعاد و اندازه، متراژ و نوع امکانات درخاستی که در نهایت قیمت سازه را تشکیل می‌دهد.

خرید کانکس هیدروپونیک

اگر شما هم علاقه‌مند به این روش کشت هستید می‌توانید با خرید کانکس کشت هیدروپونیک فعالیت در این زمینه را آغاز کنید. جهت خرید کانکس علوفه هیدروپونیک با قیمت به‌صرفه می‌توانید به مجموعه بنیان کانکس مراجعه کنید. ما در این مجموعه با به گیری تمام تجربه و تخصص چند ساله خود، بهترین سازه را به شما تحویل می‌دهیم. تمامی مراحل ساخت کانکس علوفه هیدروپونیک زیر نظر افراد متخصص و با توجه‌به استانداردهای روز دنیا انجام می‌شود. لازم به ذکر است امکان ثبت سفارش و خرید کانکس به‌صورت غیرحضوری هم وجود دارد. برای ثبت سفارش می‌توانید با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید.

سؤالات متداول از بنیان کانکس

کانکس هیدروپونیک

ممکن است هنگام خرید کانکس علوفه هیدروپونیک با چالش‌های زیادی مواجه شوید و نتوانید مطمئن خرید کنید. در ادامه سؤال‌ها و جواب‌هایی را مرور می‌کنیم که به‌دفعات زیادی از ما پرسیده شده است. درصورتی‌که سؤالی ذهن شما را مشغول کرده است و به دنبال پاسخ آن می‌گردید می‌توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید و پاسخ سؤال خود را بگیرید.

 1.     چه علوفه‌هایی را می‌توان در کانکس هیدروپونیک پرورش داد؟

علوفه یونجه، علوفه‌های ذرت، جو، جو دوسر، چاودار و ارزن را می‌توان در این سازه‌ها پرورش داد.

 1.     از کانکس کشت هیدروپونیک بیشتر در چه مناطقی استفاده می‌شود؟

از کانکس کشت هیدروپونیک در مناطقی که آب‌وهوای سخت بیابانی دارند استفاده می‌شود. همچنین این روش کشت گزینه بسیار مناسبی برای مناطقی است که زمین کشاورزی در آنجا گران است. در مناطقی که خشک هستند و کمبود آب زیادی دارند می‌تواند یک انتخاب خوبی باشد. درواقع اگر شما زمین کشاورزی ندارید، با خرید کانکس هیدروپونیک می‌توانید مانند یک زمین چند هزارمتری محصولات موردنظر و علوفه خود را کشت کنید.

 1.     علت رشد سریع علوفه در کانکس هیدروپونیک چیست؟

بذرها در این نوع کشت رشد 4 برابری نسبت به کاشت در زمین‌های کشاورزی دارند. ایجاد شرایط مساعد محیطی و ثابت نگه‌داشتن آن موجب رشد سریع علوفه در این روش می‌شود. تنش‌های محیطی مانند بالا و پایین شدن دما، رطوبت هوا، حمله آفت‌ها و بیماری‌ها موجب کم‌شدن رشد گیاه می‌شود. در کانکس هیدروپونیک کلیه شرایط محیطی نامناسب حذف می‌شوند و به همین سرعت رشد گیاه 4 برابر می‌شود.

 1.     رشد سریع گیاه در کانکس علوفه هیدروپونیک برای تغذیه دام مشکلی ایجاد می‌کند؟

خیر، سرعت رشد گیاه هیچ‌گونه تغییر خاصی را روی گیاه ایجاد نمی‌کند. از مواد مغذی گیاه چیزی کاسته نمی‌شود و در نتیجه آسیبی به دام وارد نمی‌شود.  

 1.     ابعاد و ظاهر کلی کانکس علوفه هیدروپونیک چگونه است؟

بیرون سازه مانند دیگر کانکس‌ها است و داخل آن طراحی ویژه و طبقه‌بندی‌های زیادی دارد. درب ورودی برای آن طراحی شده است که شما به‌راحتی می‌توانید وارد سازه شوید. به‌طورکلی ابعاد و اندازه سازه با توجه‌به نیاز کارفرما آماده می‌شود اما نوعی از کانکس هیدروپونیک به‌صورت پیش‌ساخته در مجموعه بنیان کانکس آماده است. ابعاد این دستگاه با توجه‌به تناژ برداشت 1 و 4/1 تن علوفه در روز، 3 متر عرض، 3 متر ارتفاع و 12 متر طول است. در نهایت سازه متراژ 36 مترمربع و یا 108 مترمکعب دارد. این حجم از فضا به همراه تمامی تجهیزات جانبی، حداکثر فضایی در حدود 60 متر را اشغال می‌کند.

بنیان کانکس، طراح و تولیدکننده انواع کانکس سایدینگ، کانکس نگهبانی، کانکس ویلایی و … است.

سایر کانکس‌ها

امتیاز شما به این صفحه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست