کاربرد کانکس در صنعت سینما

با کاربرد کانکس در صنعت سینما آشنا شوید

 • انواع کانکس، به عنوان یکی از سازه‌های پیش ساخته و با امکان جابجایی به هر نقطه دلخواه شناخته می‌شوند و به دلیل دارا بودن این دو ویژگی مثبت، در حوزه‌های بسیاری از جمله پروژه‌های عمرانی، ساخت اقامتگاه‌های مختلف، به کارگیری در کارگاه‌ها، لوکیشن‌های فیلم و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد کانکس در صنعت سینما، بسیار گسترده است و در ایجاد سازه‌های مسکونی، سالن غذاخوری، اتاق‌های گریم در لوکیشن‌های باز و مواردی از این قبیل، از این محصولات استفاده می‌شود. در این مطلب از مقالات بنیان کانکس، علاوه‌بر آشنایی با کارایی کانکس در سینما، در رابطه با مزایای به کارگیری این محصول و همچنین انواع کانکس‌های مورد استفاده در صنعت فیلم سازی، مطالب مفیدی را ارائه خواهیم کرد.

  کاربرد کانکس در صنعت سینما

  سینما یکی از تجارت‌های بسیار سودآور در جهان است که هر سال، میلیاردها دلار در آن سرمایه گذاری می‌شود. در پروژه‌های مختلف سینمایی، زمان آماده سازی اثر و هزینه‌هایی که برای تولید آن صرف می‌شود، دو عامل بسیار اثرگذار هستند و فیلمسازان تلاش می‌کنند که تا حد امکان، پروژه‌های سینمایی را در مدت زمان کوتاهتر و با هزینه کمتری تولید کنند. کاربرد کانکس در صنعت سینما نیز، یکی از مواردی است که به فیلمسازان برای رسیدن به این اهداف، کمک شایانی می‌کند. انواع کانکس‌های مورد استفاده در این بخش، هزینه و زمان مورد نیاز برای احداث سازه‌هایی مانند مکان استراحت بازیگران و سایر عوامل فیلم، سرویس بهداشتی، سالن غذاخوری، اتاق گریم و… را در مقایسه با ساخت نمونه‌های آجری و بتنی این ساختمان‌ها به شدت کاهش می‌دهند و از این رو، این محصولات در صنعت سینما از محبوبیت زیادی برخوردارند.

  مزایای کاربرد کانکس در سینما

   به کارگیری کانکس در پروژه‌های فیلم سازی، نسبت به اقدام برای ساخت سازه‌های مورد نیاز در این صنعت، از مزایای زیادی بهره مند است که برخی از آنها عبارتند از:

  •       سهولت در نصب و راه اندازی کانکس
  •       هزینه پایین تر احداث سازه‌های مورد نیاز
  •       کاهش قابل توجه زمان دسترسی به سازه‌ها و اماکن دلخواه
  •       امکان جابجایی آسان از یک نقطه به نقطه دیگر
  •       قابلیت استفاده در بخش‌های مختلف از جمله سرویس بهداشتی، اتاق گریم، اتاق تدوین، سالن غذاخوری، اتاق استراحت، لوکیشن فیلمبرداری و…
  •       نیاز به فضای کمتر برای نصب کانکس در مقایسه با سایر سازه‌های پیش ساخته
  •       استحکام بدنه کانکس و امکان نگهداری آن در فضای باز و به مدت طولانی
  •       امکان اضافه کردن تجهیزات دلخواه و مورد نیاز عوامل فیلمبرداری در فضای داخل کانکس

   در بین این مزایا، زمان و هزینه پایین تر به کارگیری انواع کانکس‌های سینمایی در مقایسه با احداث ساختمان‌های مرسوم، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به دلیل کاهش کلی هزینه‌های ساخت پروژه‌های سینمایی، یکی از اصلی ترین تجهیزاتی است که در تمامی پروژه‌ها به ویژه آن دسته از فیلم‌هایی که در لوکیشن‌های باز و در محوطه‌هایی به دور از ساختمان‌های موجود، فیلمبرداری می‌شوند. علاوه بر این دو مورد، استحکام سازه‌های انواع کانکس‌ها نیز، یکی دیگر از دلایل کاربرد کانکس در صنعت سینما است.

  از چه نوع کانکسی در صنعت فیلم سازی استفاده می‌شود؟

  کاربرد کانس در صنعت سینما، با توجه به نوع کارایی کانکس متفاوت است. در این صنعت، از نمونه‌های مختلفی از انواع کانکس استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

  کانکس‌های سرویس بهداشتی

  کانکس سرویس بهداشتی

  این نوع از کانکس، یکی از اولین محصولاتی است که در پروژه‌های فیلمسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فضای داخلی این نوع از کانکس‌های سینمایی، بر اساس نیاز گروه سینمایی، می‌تواند شامل سرویس بهداشتی، حمام یا هر دو باشد. در هر پروژه، معمولا از چند کانکس سرویس بهداشتی استفاده می‌شود یا فضای داخل کانکس، شامل بیش از یک سرویس بهداشتی خواهد بود تا پاسخگوی نیاز عوامل فیلمبرداری باشد.

  کانکس‌های مسکونی

  در تمامی پروژه‌های سینمایی که در فضای باز فیلمبرداری می‌شوند، بخشی برای استراحت بازیگران و عوامل فیلم، تعویض لباس و مواردی از این قبیل در نظر گرفته می‌شود. این بخش، معمولا از کانکس‌های مسکونی تشکیل شده است که به راحتی قابل نصب و جابجایی در لوکیشن‌های مختلف ضبط فیلم هستند. در برخی از پروژه‌های سینمایی، ممکن است از کانکس‌های مسکونی به عنوان انبار تجهیزات نیز استفاده شود که در این حالت، معمولا فضای کانکس کاملا خالی شده و هیچگونه تجهیزات اضافی مانند تخت، کمد یا حتی سیم کشی برق نیز در آن وجود نخواهد داشت.

  کانکس‌های رستوران

  کانکس رستوران

  این نوع از کانکس، فضایی را برای صرف غذا یا ایجاد یک کافی شاپ کوچک، در اختیار گروه فیلمبرداری قرار می‌دهد. بر اساس تصمیم عوامل تهیه کننده فیلم، می‌توان گاز، فر یا سایر ابزارهای مورد نیاز برای طبخ غذا را نیز در این کانکس‌ها نصب کرد.

  کانکس‌های اداری

  کانکس اداری

  کاربرد این دسته از کانکس‌ها در سینما، به عنوان اتاق گریم، اتاق‌های مورد نیاز برای طراحان لباس، اتاق جلسه تیم تولید کننده فیلم و… است. با توجه به نوع کاربری اتاق، امکان ایجاد سیم کشی برق یا نصب سایر تجهیزات مورد نیاز عوامل فیلمبرداری در این کانکس‌ها وجود دارد. ابعاد و امکانات کانکس اداری، با توجه به نیاز عوامل فیلم تعیین می‌شود و اندازه ثابتی برای آن وجود ندارد.

  کانکس‌های کارگاهی

  در پروژه‌های سینمایی، راه اندازی تجهیزات مخصوص فیلمبرداری شامل دوربین‌ها، تجهیزات ضبط صدا، پایه‌های مخصوص دوربین و مواردی از این قبیل، خارج از لوکیشن اصلی انجام می‌شود اما گاهی نیاز است که این تجهیزات به سرعت و در همان محل آماده شوند. در این حالت، معمولا از انواع کانکس‌ کارگاهی به این منظور استفاده می‌شود. این کانکس‌ها، قابلیت اضافه کردن تجهیزات مورد نیاز برای تیم متخصص را دارند.

  سخن پایانی

  کاربرد کانکس در صنعت سینما، بیشتر به دلیل کوتاه بودن زمان نصب و راه اندازی سازه‌های مورد نظر عوامل فیلم در پروژه‌های فیلمسازی است. از این رو، بهتر است که این سازه‌ها از مقاومت مناسبی برخوردار باشند تا در هنگام نصب یا جابجایی از یک نقطه به نقطه دیگر، مشکلاتی برای بدنه کانکس یا سایر قسمت‌های آن ایجاد نشود. شرکت بنیان کانکس، در زمینه تولید انواع کانکس‌های ویلایی، اداری، مسکونی، سرویس بهداشتی، رستوران، کارگاهی و… فعالیت دارد و می‌توانید با مراجعه با کلیک بر روی اینجا، از تمامی تولیدات بنیان کانکس دیدن فرمایید. چنین، در صورت نیاز برای دریافت راهنمایی بیشتر در رابطه با انتخاب و خرید هر یک از محصولات تولید شده توسط شرکت ما، می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن‌های درج شده در صفحه تماس با ما، با کارشناسان بنیان کانکس تماس حاصل فرمایید. 

  سوالات متداول راجع به کاربرد کانکس در صنعت سینما

  کاربرد کانکس در صنعت سینما

  آیا امکان استفاده از کانکس در شرایط آب و هوایی سخت در پروژه‌های فیلمسازی وجود دارد؟

  طراحی و ساخت انواع کانکس‌های مورد استفاده در پروژه‌های سینمایی به گونه‌ای است که از مقاومت قابل قبولی در برابر باران، تابش نور خورشید و سرما برخوردار است و برای به کارگیری آن در پروژه‌های سینمایی که در لوکیشن‌های دارای شرایط نامناسب آب و هوایی هستند، منعی وجود ندارد.

  چند نوع کانکس سینمایی داریم؟

  با توجه به نیاز عوامل فیلمبرداری، کانکس‌های مختلفی از جمله کانکس‌های سرویس بهداشتی، کارگاهی، اداری، رستوران و… می‌توانند در پروژه‌های مختلف سینمایی به کار گرفته شوند.

  هزینه کانکس سینمایی چقدر است؟

  کاربرد کانکس در صنعت سینما، صرفا محدود به یک نوع خاص از کانکس نمی‌شود و با توجه به درخواست عوامل فیلمبرداری، می‌تواند انواع مختلفی از این محصولات و در ابعاد متفاوتی ساخته شود. از این رو، هزینه یکسانی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود و پس از انتخاب نوع و ابعاد کانکس، هزینه آن توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود.

  بیشتر بخوانید:

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست