عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس

آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس

 • کانکس‌ها فارغ از نوع کاربری، ابعاد و تجهیزاتی که در ساخت هر یک از آن‌ها به کار گرفته می‌شود، میزان عمر مشخصی دارند. این عمر، با در نظر گرفتن عوامل و شرایط متعددی تعیین می‌شود که هر یک از آن‌ها، می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث کاهش عمر کانکس یا افزایش آن شوند. در این مطلب از بنیان کانکس، به معرفی عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس خواهیم پرداخت و علاوه‌بر این موضوع، نکاتی را نیز که با بکارگیری آن‌ها، طول عمر کانکس به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، ارائه خواهیم کرد.

  آب و هوای محیط نصب کانکس

  شرایط آب و هوایی، یکی از عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس است. در هنگام ساخت کانکس، باید شرایط آب و هوایی محیطی که کانکس در آن نصب می‌شود، به دقت بررسی و در نظر گرفته شود. به طور مثال، در مناطقی که آب و هوای مرطوب یا پر از باران و برق دارند، باید از مواد مقاوم در برابر رطوبت و همچنین عایق‌های قوی برای ساخت کانکس استفاده شود.

  جنس بدنه کانکس

  عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس

  اکثر کانکس‌های موجود در بازار، با توجه به نوع کاربری، از یک یا دو ورق گالوانیزه ساخته می‌شوند که در برخی از مدل‌ها، بخش داخلی با موادی مانند استیل ضد زنگ یا ماده PVC و بخش خارجی نیز، با چوب یا مشابه آن ساخته می‌شود. انتخاب جنس مناسب برای ساخت کانکس که مطابق با شرایط محیط نصب آن باشد، یکی از عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس است و در صورت انتخاب مواد سازگار با محیط، می‌تواند باعث افزایش عمر کانکس تا حد قابل توجهی شود.

  نوع کاربری کانکس

  طول عمر کانکس‌هایی که در مناطق مسکونی و با آسیب‌های کمتر، نصب می‌شوند، معمولا از طول عمر انواع کانکس‌های کارگاهی بیشتر است. علت این موضوع نیز، مربوط به جابجایی‌های دائمی کانکس‌ کارگاهی و همچنین خطراتی است که در محیط‌های کارگاهی می‌تواند به کانکس آسیب برساند.

  عایق بندی کانکس

  استفاده از عایق در انواع کانکس، تا حد زیادی آن را از آسیب‌های ناشی از مواد مختلف به ویژه رطوبت دور نگه می‌دارد و می‌تواند باعث افزایش طول عمر این محصول شود. در انواع کانکس، معمولا از دو نوع ماده یونولیت و پلی یورتان به عنوان ماده عایق استفاده می‌شود که هر دو، میزان قابل توجهی از مقاومت را در برای نفوذ رطوبت به داخل کانکس یا هدر رفت انرژی از داخل آن به فضای بیرون دارند.

  میزان جابجایی کانکس

  طول عمر کانکس

  جابجایی کانکس‌های ثابت، نیازمند دمونتاژ یا باز کردن کامل قطعات آن از یکدیگر است. این مورد، یکی از عوامل موثر بر طول عمر کانکس است؛ به ویژه در حالتی که دیواره‌ها و بدنه کانکس، به وسیله جوش به یکدیگر متصل شده باشند. در این حالت، با هر بار مونتاژ و دمونتاژ، امکان کج شدن، سوراخ شدگی و آسیب‌های متعدد به بدنه وجود دارد و حتی ماهرترین تکنسین‌ها نیز، نمی‌توانند از این آسیب‌های ناشی از جابجایی‌های دائمی و مکرر کانکس جلوگیری کنند. البته در برخی از مدل‌های کانکس فروشگاهی (کافی شاپ، رستوران و…) که به صورت سیار طراحی می‌شوند، به دلیل تعبیه امکانات اختصاصی برای جابجایی مکرر کانکس (چرخ، وزن مناسب و…)، جابجایی مداوم کانکس نمی‌تواند تاثیری بر روی طول عمر آن داشته باشد.

  بستر کانکس

  کف انواع کانکس، از چوب یا در مواردی نیز، از سرامیک پوشانده می‌شود. زیر این بخش، قسمتی از بدنه کانکس قرار دارد که معمولا، مقاومت چندان زیادی در مقابل رطوبت دائمی ندارد. از این رو، یکی از نکاتی که باید پیش از نصب کانکس از آن اطمینان حاصل کنید، توجه به بستر کانکس و نبود هرگونه رطوبت، آب یا امکان نشت رطوبت در آینده نزدیک از این محل به داخل کانکس است. نصب کانکس در بستر خشک و بدون رطوبت، یکی از عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس است که می‌تواند تا حد قابل توجهی، عمر این محصول را افزایش دهد.

  عوامل موثر بر افزایش طول عمر کانکس

  بهترین کانکس‌ها که از متریال با کیفیت و همچنین طراحی و ساخت خوبی بهره مند باشند، معمولا بین 20 تا حداکثر 30 سال عمر خواهند کرد. با این وجود، در صورت رعایت برخی از نکات، امکان افزایش این طول عمر تا 50 سال نیز وجود دارد. این نکات عبارتند از:

  •       سرکشی مداوم به بخش‌های مختلف کانکس برای بررسی آسیب‌های ایجاد شده و ترمیم سریع آن‌ها
  •       استفاده از مواد ضد زنگ بر روی سطح بیرونی کانکس و رنگ آمیزی مجدد بر روی ماده ضد زنگ
  •       بکارگیری سقف‌های طراحی شده به صورت شیروانی در کانکس که از جمع شدن باران و رطوبت بر روی سقف جلوگیری می‌کنند.
  •       استفاده از متریال مناسب برای ساخت کانکس و سازگار با شرایط محیط نصب
  •       پرهیز از جابجایی مداوم کانکس‌های ثابت
  •       عایق بندی مناسب کانکس در هنگام نصب
  •       خرید کانکس از برندهای معتبر
  •       تهیه نمونه‌های نو کانکس (در صورت عدم امکان تهیه نمونه‌های نو، بهتر است تا کانکس دست دوم را صرفا از فروشندگان معتبر و با همراهی یک کارشناس برای بازبینی تمام زوایا و بخش‌های کانکس انجام دهید.)

  سخن پایانی بررسی عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس

   طول عمر کانکس

  انواع کانکس‌های تولید شده در بازار، حتی در صورت استفاده از بهترین مواد نیز، طول عمر مشخصی دارند و در صورت در نظر نگرفتن عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس و رها کردن این محصول در مکان نامناسب، نباید انتظار داشته باشید که سالها بدون آسیب از کانکس مورد نظر استفاده کنید. سرکشی مداوم به کانکس برای بررسی آسیب‌های احتمالی، عدم جابجایی مداوم سازه کانکس، عایق بندی مناسب با شرایط آب و هوایی محل نصب، پرهیز از نصب کانکس در بستر نامناسب و مرطوب و همچنین خرید کانکس از برندهای معتبر که از متریال با کیفیت برای ساخت این محصول استفاده کرده و طراحی اصولی تری را نیز در تولید آن رعایت می‌کنند، از جمله عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس است که بسیار حائز اهمیت بوده و می‌تواند عمر سازه مورد نظر شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

  سوالات متداول

  آیا نوع عایق تاثیری در طول عمر کانکس دارد؟

  در ساخت بدنه کانکس، از دو نوع عایق یونولیت و پلی یورتان استفاده می‌شود که نوع دوم، معمولا از کیفیت و تاثیرگذاری بیشتر بر جلوگیری از نفوذ رطوبت به کانکس و افزایش طول عمر آن بهره مند است.

   آیا طراحی کانکس در طول عمر آن تاثیر گذار است؟

  معمولا کانکس‌هایی که از طراحی با سقف شیروانی و همچنین تعداد در و پنجره کمتر در ساخت آن‌ها استفاده شده است، طول عمر بیشتری در مقایسه با کانکس‌های دارای سقف مسطح و در و پنجره زیادتر هستند.

  بیشتر بخوانید:

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست