مهمترین نکات اجرای کانکس در پشت بام

بررسی مهمترین نکات اجرای کانکس در پشت بام

 • هر یک از ما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله فضای ناکافی در محیط ساختمان و تمایل به استفاده از سایر بخش‌های محیط برای احداث بنای جدید، به سراغ گزینه‌های متعددی برای رسیدن به این هدف برویم. از طرفی، محدودیت‌هایی مانند اتمام زمان ساخت ساختمان، مجوزهای لازم برای ارتفاع ساختمان و مواردی از این قبیل، امکان ساخت سازه‌های دائمی و با استفاده از مصالح ساختمانی را تا حد زیادی از بین می‌برد.

  در این حالت، استفاده از سازه‌های قابل جابجایی و غیر دائمی مانند کانکس، گزینه بسیار مناسبی برای راه اندازی فضای مورد نیاز شما خواهد بود. در این مطلب از بنیان کانکس، علاوه‌بر صحبت در رابطه با اجرای کانکس بر روی بخش پشت بام، در رابطه با مطالب دیگری مانند نکات اجرای کانکس در پشت بام، قوانین شهرداری در مورد ساخت کانکس بر روی پشت بام و مواردی از این قبیل، مطالب مفیدی را ارائه خواهیم کرد.

  دلایل ساخت و اجرای کانکس در پشت بام

  مهمترین نکات اجرای کانکس در پشت بام

  در برخی از مواقع، فضای ساختمان برای احداث انباری یا مواردی از این قبیل به اندازه کافی وسیع نیست یا انباری احداث شده در زمان ساخت آپارتمان، فضای مورد نیاز شما را تامین نمی‌کند. در این حالت، معمولا باید از گزینه‌های دیگری برای اضافه کردن فضای مورد نظر شما به ساختمان استفاده شود. در آپارتمان‌های امروزی، معمولا انتخاب‌های زیادی پیش روی شما نخواهد بود زیرا بخش‌هایی از ساختمان که امکان ایجاد فضای دلخواه شما در آن‌ها وجود دارد (مانند پارکینگ یا حیاط)، به دلیل اشغال فضا و اختلال در رفت و آمد یا پارک خودروها، گزینه‌های مناسبی برای به کارگیری در هدف مورد نظر شما نیستند.

  در این حالت، استفاده از سازه‌های غیردائمی و قابل جابجایی که در بخش‌هایی با کمترین رفت و آمد نصب می‌شوند (به طور مثال در پشت بام)، می‌توانند راه حل بسیار خوبی باشد. البته برای احداث این سازه، لازم است تا نکات اجرای کانکس در پشت بام را به خوبی در نظر داشته باشید تا سازه‌ای ایمن و با عمر طولانی را در محل مورد نظر خود بسازید.

  کانکس انباری در پشت بام

  معمولا اصلی ترین دلیل ساخت کانکس در روی پشت بام، استفاده از آن به عنوان انباری برای انباشت وسایل اضافی است که در انباری ساختمان امکان قرار دادن آن وجود ندارد یا ساختمان مورد نظر، فاقد انباری است. یکی از نکات اجرای کانکس در پشت بام نیز مربوط به نوع کارایی این محصول است.

  کانکس‌های انباری، معمولا در ابعاد مشخصی ساخته می‌شوند و با توجه به کارایی آن‌ها، از طراحی متفاوتی نسبت به کانکس‌های مسکونی و… بهره مند هستند و لازم است تا نوع کارایی کانکس را حتما در هنگام خرید آن در نظر داشته باشید. یکی دیگر از نکات اجرای کانکس در پشت بام و در مورد کانکس‌های انباری، ارتفاع این محصولات است که معمولا نباید به گونه‌ای باشد که حد ارتفاع تعیین شده از سوی شهرداری را تحت تاثیر قرار دهد. در این حالت، بهتر است در صورتی که به فضای بیشتری نیاز دارید، به جای کانکس‌های انباری با ارتفاع بلندتر، طول کانکس را بیشتر در نظر بگیرید.

  گذاشتن کانکس روی پشت بام از نظر شهرداری

  اجرای کانکس در پشت بام

  یکی از نکات اجرای کانکس در پشت بام، در نظر داشتن مقررات تعیین شده از سوی شهرداری برای اضافه کردن سازه‌های دائم یا غیر دائم بر روی ساختمان و پس از اتمام مراحل ساخت آن است. از نظر شهرداری، اجرای کانکس بر روی پشت بام، در صورت در نظر داشتن موارد مشخصی، معمولا بلامانع است و مجوز احداث آن صادر خواهد شد. برخی از قوانین شهرداری در مورد ساخت کانکس بر روی پشت بام عبارتند از:

  • ارتفاع کانکس از حد مجاز ارتفاع ساختمان بیشتر نباشد
  • عمر ساختمان بیشتر از 15 سال نباشد
  • وزن سازه کانکس، به ساختمان فشاری وارد نکند
  • کانکس پس از احداث، به خوبی توسط سازه اصلی ساختمان محصور شود تا در هنگام بر هم خوردن شرایط آب و هوایی (وزش شدید باد یا بارش برف و سنگین شدن سازه کانکس)، مشکلی برای تعادل کانکس ایجاد نشود و این سازه به پایین ساختمان سقوط نکند.
  • تعیین محل ایمن در پشت بام برای احداث کانکس (این محل باید از لبه‌های پشت بام به اندازه کافی فاصله داشته باشد و همچنین در نزدیکی اتصالات حساسی مانند تیر برق و… قرار نگرفته باشد.)

  ساخت اتاق در پشت بام

  برخی از افرادی که در بخش داخلی آپارتمان خود از فضای کافی برای انباشت وسایل مختلف بهره مند نیستند، تمایل به ایجاد فضای مورد نیاز خود در بخشی که کمترین مشکل را برای رفت آمد خود یا سایر افراد ساکن در ساختمان ایجاد کنند، دارند. دسته‌ای از این افراد، استفاده از سازه‌های غیردائمی مانند کانکس را برای رسیدن به هدف دلخواه خود ترجیح می‌دهند.

  در مقابل، بعضی از این اشخاص نیز، ترجیح می‌دهند که از بناهای دائمی مانند اتاق‌های ساخته شده با مصالح ساختمانی استفاده کنند. ابعاد این اتاق، با توجه به نیاز فرد می‌تواند متفاوت باشد یا حتی در مواردی نیز، شبیه به یک سوییت ساخته شود و امکانات دیگری نیز به آن افزوده شود.

  همچنین برخی افراد که کار در منزل انجام می‌دهند نیز به دلیل کمبود فضا از کانکس کارگاهی در پشت بام استفاده می‌کنند.

  مجوز ساخت اتاق در پشت بام

  یکی از مهمترین نکات اجرای کانکس در پشت بام، در نظر داشتن قوانین شهرداری بود. این مورد، در رابطه با ساخت اتاق در پشت بام نیز صدق می‌کند و باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی از این قوانین عبارتند از:

  توجه به مشاع بودن یا نبودن پشت بام

  در مجتمع‌های مسکونی، اگر به طور قطعی در سند ذکر نشده باشد که بخشی از پشت بام به شما تعلق دارد، این فضا، مشاع محسوب می‌شود و هرگونه دخل و تصرف در آن غیرقانونی است و نمی‌توانید اتاقی بر روی این بخش احداث کنید. البته یکی از نکات اجرای کانکس در پشت بام نیز مربوط به همین موضوع است و این قانون برای احداث کانکس در این فضا نیز صادق است.

  در نظر داشتن محاسبات سازه

  احداث اتاق بر روی پشت بام و به وسیله مصالح ساختمانی، مستلزم ایجاد بار اضافی بر روی سازه ساختمان است و بهتر است تا تمامی محاسبات لازم برای احداث این سازه بر مبنای میزان تحمل ستون‌های ساختمان اصلی، در نظر گرفته شود.

  اخذ مجوز لازم برای تغییر ارتفاع سازه از سوی شهرداری

  یکی از نکات اجرای کانکس در پشت بام، در نظر داشتن ارتفاع این محصول و پرهیز از افزایش آن به طوری که بیش از حد مجاز ارتفاع ساختمان باشد، است. یکی از راه حل‌هایی که برای حفظ فضای داخلی کانکس در عین نداشتن ارتفاع بالا، ارائه می‌شود، اضافه شدن طول این سازه است. این مورد، در رابطه با احداث اتاق بر روی پشت بام عملی نیست و لازم است تا با حفظ ارتفاع استاندارد برای یک اتاق، مجوزهای لازم برای افزایش ارتفاع سازه اصلی ساختمان از سوی شهرداری اخذ شود.

  سخن پایانی

  مهمترین نکات اجرای کانکس در پشت بام

  در این مقاله، به بررسی نکات اجرای کانکس در پشت بام و همچنین ساخت اتاق در این بخش از ساختمان پرداختیم. اگر بخواهیم، با در نظر گرفتن تمامی هزینه‌ها و مجوزهای لازم برای احداث این دو سازه، تصمیم گیری نهایی را انجام دهیم، احداث کانکس در این فضا، از زحمت و هزینه کمتری برخوردار است و فضای دلخواه شما را نیز، با کمترین دردسر در اختیار شما قرار می‌دهد.

  در این بین، استفاده از محصولات با کیفیت و دارای عمر بالا، می‌تواند مزیت‌های به کارگیری کانکس در پشت بام را، افزایش دهد. گروه تولید بنیان کانکس افتخار دارد که با بهره گیری از پرسنل متخصص و مواد با کیفیت، انواع کانکس‌های انباری را با قیمت و طول عمر بالا، عرضه می‌کند.

  سوالات متداول

  آیا ساخت کانکس بر روی پشت بام قانونی است؟

  از نظر قانونی، منعی برای ساخت کانکس بر روی پشت بام وجود ندارد و با در نظر داشتن شرایط استفاده از این سازه بر روی پشت بام که در این مقاله، به طور کامل شرح داده شد، می‌توانید از این سازه بر روی پشت بام استفاده کنید.

  کانکس نصب شده بر روی پشت بام چقدر ارتفاع دارد؟

  ارتفاع این سازه در زمانی که قصد نصب آن بر روی پشت بام را دارید، با توجه به محدودیت ارتفاع ساختمان شما تعیین می‌شود. به طور مثال، اگر مجوز ارتفاع سازه شما، حداکثر 7 متر بوده است و شما 6 متر آن را ساخته‌اید، نمی‌توانید از کانکسی با ارتفاع 2 متر استفاده کنید و باید در رابطه با ارتفاع کانکس دلخواه خود تجدید نظر کرده یا مجوزهای تغییر ارتفاع ساختمان اصلی را از شهرداری محل سکونت خود اخذ نمایید.

  هزینه اجرای کانکس روی پشت بام چقدر است؟

  یکی از نکات اجرای کانکس در پشت بام، در نظر داشتن هزینه‌های نصب این سازه در پشت بام است. کانکس‌های پشت بام، امکان آماده سازی کامل و انتقال سازه نهایی به پشت بام را ندارند و معمولا مراحل ساخت و نصب کانکس در همان پشت بام انجام می‌شود. این کار، زمان و هزینه‌های جداگانه‌ای از قیمت سازه کانکس را به دنبال دارد و باید آن‌ها را نیز در نظر داشته باشید.

  بیشتر بخوانید:

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست